Jak zostać programistą? Wiedza tajemna, czy szansa zawodowa dla każdego?

Przeglądając ogłoszenia o pracę nie trudno zauważyć, że istnieje pewna grupa zawodowa, o którą pracodawcy zabiegają ze szczególną starannością. W większości tych ogłoszeń jawnie podane są widełki zarobków, a sumy, o jakich przeciętny Kowalski mógłby tylko pomarzyć. Na tym jeszcze nie koniec- bogate pakiety benefitów opisywane w sposób jakby były to raczej oferty turystyczne all inclusive: śniadania, obiady, owoce, słodycze, sale gier i relaksu, imprezy integracyjne, masaże, a wszystko to wzbogacone pięknymi zdjęciami nowoczesnych biur i „wypasionych” stanowisk pracy.

Jak pokazują badania rynku pracy na dzień dzisiejszy deficyt stanowisk informatycznych, o tych stanowiskach powyżej mowa, na polskim rynku pracy waha się w okolicy 25% i wciąż rośnie. Aby zapewnić właściwe zasoby do prowadzonych projektów firmy są w stanie zrobić wiele. Ilościowo najwięcej poszukiwanych stanowisk dotyczy programistów, zwany też popularnie deweloperami.

W takich okolicznościach nie powinno dziwić popularność wyszukiwania zapytania: „Jak zostać programistą?”. Czy, aby dołączyć do branży IT, zostać jednym z najbardziej rozchwytywanych kandydatów na portalach społecznościowych, trzeba odznaczać się jakoś niezwykłą mocą, posiadać tajemniczą wiedzę, której pozyskanie jest niedostępne dla zwykłego zjadacza chleba? Jaki kierunek studiów wybrać, aby dostać wymarzoną pracę w IT i czy te lata edukacji są niezbędne do realizacji tej ścieżki zawodowej?

Od czego zacząć?

Najprostsza odpowiedź na powyższe pytanie jest niezwykle prosta: od chęci J. Stare polskie powiedzenie mów, że kto chce ten może. W tym przypadku nie jest inaczej. Motywacja jest bardzo ważna i jeśli tylko pójdzie w parze z ciężką pracą, chęcią pozyskiwania wiedzy, ciągłego rozwoju to scenariusz sukcesu jest blisko.

Programowanie w najprostszych słowach polega na rozwiązywaniu problemów, tworzeniu algorytmów pozwalających opisywać wybrany kawałek rzeczywistości. Aby móc tego dokonać, aby móc coś zakodować niezbędna jest podstawowa wiedza, poznanie już określonych schematów, na których opiera się wybrany język programowania.

Programowanie to nie tylko tworzenie czegoś swojego. To umiejętność współpracy, komunikacji z innymi twórcami kodu. Aby móc funkcjonować w tej społeczności trzeba poznać zasady w niej obowiązujące, zrozumieć fundamenty, którymi są podstawy wybranego języka programowania.

Jaki wybrać język programowania, w którym chce się specjalizować?

Nie musisz dokonywać tego wyboru na samym początku. Daj sobie chwilę czasu na podjęcie tej decyzji i pamiętaj, że nie musi to być decyzja na całe życie. „Myślenie programistyczne” to pewna umiejętność, która przychodzi z czasem praktyki, a pewne schematy działania są podobne niezależnie od technologii.

Wybierając ścieżkę swojego rozwoju można sugerować się wskazówkami kolegów po fachu, ale warto przyjrzeć się także rynkowi pracy. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia o pracę IT. Zobaczyć, które umiejętności są najczęściej poszukiwane i na ile wyceniane jest ich posiadanie. Cenna jest również analiza w jakich branżach, które umiejętności są szczególnie poszukiwane. Jeśli z jakiś względów zawsze szczególnie atrakcyjna wydawała się nam branża finansowa, to może wybór języka szczególnie w niej popularnego będzie najlepszym rozwiązaniem na początek. Jeśli nie planujesz zmiany miejsca zamieszkania, może warto zastanowić się, która branża pozwoli w wybranej lokalizacji na największy wybór. Warto zebrać jak najwięcej wiedzy i przeanalizować ją pod własnym punktem.

Gdzie szukać wiedzy?

Istnieje kilka możliwych ścieżek, aby pozyskać niezbędną wiedzą. Którą z nich pójść zależy od własnej determinacji, osobistych predyspozycji i samozaparcia oraz ilości czasu jaki chcemy/ możemy poświęcić.  Jeśli jesteś nastolatkiem stojącym przed wyborem szkoły średniej, względnie kontynuacji ścieżki edukacji na poziomie wyższym możesz rozważać wybór kierunków studiów informatycznych, który będzie dobrą podstawą kariery w tym kierunku.

Podczas studiów informatycznych będziesz miał dostęp do szerokiej wiedzy odnośnie możliwych ścieżek rozwoju. Jednak nie łudź się nic samo się nie zrobi i jeśli nie odkryjesz w sobie samozaparcia, aby robić coś dodatkowego, czegoś bliżej praktyki, studia nawet na najlepszej uczelni nie zrobią z ciebie dobrego programisty.

Studia nie są kluczowym wymaganiem w ogłoszeniach o pracę w branży IT. Są pomocne w rozwoju myślenia logicznego, niezbędnej wiedzy np. matematycznej, ale jeśli posiadasz smykałkę, poradzisz sobie bez uczelnianego papierka. Dla pracodawcy liczy się wiedza, predyspozycje zawodowe, praktyczne umiejętności i … doświadczenie.

Internetowa kopalnia wiedzy

Społeczność programistów jest niezwykle bogata i otwarta do pomocy. Istnieje duża liczba stron branżowych, nagrań video, kursów stacjonarnych oraz online, pokazujących dobre praktyki w branży. Nieocenionym źródłem wiedzy są fora internetowe oraz videoczaty, podczas których bardziej doświadczeni koledzy i koleżanki dzielą się swoją wiedzą, podpowiadają optymalne rozwiązanie.

Internetowy kontakt z branżą w nieoceniony sposób pozwala zbierać różne podejścia, dzięki którym łatwiej wypracować swój warsztat. Otwartość na komunikację, wymianę wiedzy, cechy bardziej interpersonalne może okazać się bardzo cenna podczas rozmowy o pracę, ale także podczas kolejnych etapów ścieżki kariery, gdzie umiejętności miękkie są jeszcze bardziej doceniane.

Czym programista musi znać język angielski?

Znajomość każdego języka obcego może okazać się cenną umiejętnością w rozwoju kariery zawodowej. Język angielki jednak jest szczególnie ważny. Nie chodzi nawet o samą komunikację ze współpracownikami, z klientami, bo zawsze można wybrać firmę, gdzie nie będzie to wymagane. Kluczowym aspektem jest dostęp do wiedzy. Jak już pisałam otwartość społeczności programistycznej na całym świecie jest ogromny, a wraz pomocna wiedza w zasięgu kliknięcia myszką. Łatwość ta jednak jest zależna od umiejętności komunikacji w uniwersalnym języku świata. Nie ma co też łudzić się, że dokumentacja na podstawie jakiej przyjdzie nam pracować zawsze będzie w języku ojczystym. Znajomość języka angielskiego w pracy programisty jest koniecznością, jeśli chce on mieć realny wpływ na rozwój swojej kariery.

Jak zdobyć pierwsze doświadczenie programistyczne?

Niezależnie od tego czy wybierzesz ścieżkę kariery z uwzględnieniem studiów czy samodoskonaleniu wspartym na kursach, certyfikatach, nic nie zastąpi praktyki. Nie od razu Rzym zbudowano, trudno też oczekiwać, abyś na początku kariery zawodowej mógł się poszczycić lista zrealizowanych projektów, jednak  warto pomyśleć o kilku opcjach, które pozwolą ci się wybić wśród innych kandydatów.

Jedną z opcji jest realizacja projektów prywatnych. Zastanów się co cię szczególnie interesuje, jaki kawałek otaczającego świata można udoskonalić za pomocą programu komputerowego. Może to być grafik sprzątania ułatwiający ogarnięcie domowych obowiązków, gra zręcznościowa, która umili czas podczas jazdy komunikacją miejską. To nie muszą być duże, skomplikowane algorytmy. Liczy się pomysł, kreatywność, zaangażowanie, determinacja, która pozwoli przekonać przyszłego pracodawcę, że to właśnie ty zasługujesz na szansę w ciekawym projekcie.

Może weźmiesz udział w jakimś konkursie dla młodych deweloperów, którego wygranie pozwoli ci wybić się z tłumu albo chociaż wpisać coś ciekawego do CV.

Warto stawiać na praktykę, weryfikację swoich umiejętności w projekcie, w którym musisz stworzyć coś wspólnie z innymi, współpracować, iść na kompromisy. Takie doświadczenia są szczególnie cenne, bo rozwijają  nie tylko wiedzę, ale twój całokształt jako człowieka.

Nie spoczywaj na laurach

Obserwując cały zgiełk rekrutacyjny wokół branży IT, można założyć, że informatycy, w szczególności programiści, nie muszą robić nic, aby  mieć pracę. Istnieje jednak różnica między posiadaniem pracy nawet bardzo dobrze płatnej, a rozwijaniem świadomie swojej ścieżki kariery. Ciekawe projekty, zdobywanie wiedzy, rozwój umiejętności personalnych pozwoli zarabiać nie tylko dobre pieniądze, ale na co dzień robić to co lubisz, co nadaje sens każdemu dniu życia zawodowego.

Czy programista posiada super moce? Kto może zostać programistą?

Dobry programista jest prawdziwym skarbem dla firmy i zespołu, dla którego pracuje. Jego super moce, nie pojawiły się jednak z kosmosu, tylko zostały wypracowane przez zaangażowanie i ciężką pracą.

Nie każdy urodził się, aby być programistą, ale jeśli:

  • masz wyobraźnie, potrafisz kreatywnie szukać prostych rozwiązań
  • jesteś zdyscyplinowany i dobrze zorganizowany
  • masz analityczny umysł i potrafisz widzieć świat liczbami

to masz niezwykły pakiet startowy, aby zostać superbohaterem w branży IT.

Zdjęcia: https://officesnapshots.com/2013/06/10/google-dublin-office-design-headquarters/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *