Zarobki w branży IT w 2016 roku

… czyli ile możesz zarobić pracując jako programista, tester oprogramowania, analityk biznesowy, projekt manager oraz inny spec od zadań specjalnych?

Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów sektora informatycznego, można śmiało powiedzieć, że wywróciło do góry nogami dotychczasowe tradycyjne rozumienie procesu rekrutacji pracownika. Rynek pracy branży IT to zdecydowanie rynek kandydata. Firmy prześcigają się w pomysłach jak pozyskać nowych pracowników, ale też coraz częściej jak zatrzymać specjalistów u siebie. Niewątpliwie wysokość wynagrodzenia jest jednym z argumentów, ale też wabikiem innych oferentów. Ile zarabia specjalista w branży IT i czy rzeczywiście to kraina miodem i mlekiem płynąca?

Każdy informatyk posiadający w swoim zawodowym profilu społecznościowym kilka magicznych zlepków liter np.: UX, .NET, SQL, JAVA, PHP, popartych doświadczeniem w tym obszarze, otrzymuje mnóstwo, mniej lub bardziej atrakcyjnych, propozycji współpracy. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na grupie facebookowej „Praca- Kariera It”  https://www.facebook.com/groups/382665388535650/), średnia miesięczna ilość to kilkanaście wiadomości, a najbardziej poszukiwani specjaliści dostają nawet 40 ofert.

Aby móc przebić się z ofertą w takim otoczeniu nie wystarczy elokwencja, pomysłowość rekrutera i bogata oferta świadczeń pozapłacowych. Coraz powszechniejszym standardem na rynku ofert pracy IT jest jawność wynagrodzenia w formie widełek podawanych w ogłoszeniach. Jak wynika z dyskusji pod postami, które takich informacji nie posiadają, chodzi głównie o oszczędność czasu, bo przy ilości propozycji jakie otrzymują specjaliści IT, trudno rozmawiać ze wszystkimi.

Twoja wartość na rynku pracy

Niewątpliwie najważniejszym aspektem decydującym o wysokości wynagrodzenia są umiejętności, które posiadasz. Im bardziej są one poszukiwane tym większa determinacja przyszłego pracodawcy, aby zapłacić za nie sowicie.  Mowa tutaj o umiejętnościach twardych, technicznych, znajomości konkretnej technologii, doświadczeniu projektowym, ale także aspektach miękkich.

Jak pokazuje praktyka im wyższy poziom stanowiska, tym bardziej umiejętności interpersonalne są wyżej wyceniane. Osoby, które mają być mentorami, liderami projektu, pracują i zarządzają innymi członkami zespołu, a co za tym idzie od ich predyspozycji komunikacyjnych w dużej mierze zależy efektywność całego zadania.   To właśnie o tego zestawienia umiejętności oraz sposobu jego prezentacji w dokumentach, na profilu społecznościowym oraz podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą zależy wysokość wynagrodzenia.

Gdzie szukać dobrze płatnej pracy?

Nie bez znaczenia dla wysokości osiąganej pensji ma gęstość występowania firm, z danego obszaru w wybranej lokalizacji.  Od kilku lat kilka polskich miast przoduje w rankingach. Nie będzie pewnie dużym zaskoczeniem, że najwyższe zarobki oferują firmy z Warszawy, kolejno Krakowa, Wrocławia, Katowic, Trójmiasta. Ciekawym trendem jest rosnąca ilość ofert pracy w sektorze IT, a tym samym atrakcyjności pensji w takich lokalizacjach jak: Szczecin, Opole, Bydgoszcz, Częstochowa, Rzeszów.

Trudny wybór: korporacja czy niewielka polska firma o charakterze rodzinnym?

Każdy pracownik ma swoje preferencje, upodobania odnośnie miejsca, w którym czuje się najlepiej, w którym chciałby się rozwijać. Niektórzy lubią korporacyjny ład i bogaty zestaw benefitów oferowany przez zagraniczne koncerny, inni swobodną atmosferę, bliskie relacje ze współpracownikami. Jak pokazują badania, na największe zarobki mogą liczyć pracownicy firm zagranicznych zatrudniające powyżej 1000 osób oraz rocznym przychodzi powyżej 200 mln PLN. Dla osób ceniących sobie niekorporacyjny charakter pracodawcy ciekawa może być informacja, że średnie zarobki w firmach zatrudniających do 100 osób, były wyższe niż w takich załoga mieściła się w granicach 101-1000 pracowników.

# Roczny przychód przedsiębiorstw Wynagrodzenie całkowite
1 powyżej 200 mln PLN 7 113,00 zł
2 26 do 200 mln PLN 6 604,00 zł
3 do 25 mln PLN 6 589,00 zł

Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite w funkcji rocznych przychodów w PLN. Źródło: Portal wynagrodzenia.pl na podstawie „Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT – 2016”

# Wielkość przedsiębiorstw Wynagrodzenie całkowite
1 powyżej 1000 osób 7 150,00 zł
2 101 do 1000 osób 6 515,00 zł
3 do 1000 osób 6 900,00 zł

Tabela 2. Wynagrodzenia całkowite w funkcji wielkości przedsiębiorstw. Źródło: Portal wynagrodzenia.pl na podstawie „Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT – 2016”

zarobki-programistow-w-firmach-polskich-i-zagranicznych

Źródło: Portal wynagrodzenia.pl na podstawie „Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT – 2016”

Forma współpracy

Nie bez znaczenia na wysokość wynagrodzenia ma forma współpracy z pracodawcą. Wśród najpopularniejszych rodzajów dla stanowisk w branży IT są umowy o pracę oraz kontrakty. Pracodawcą IT szczególnie mocno zależy na stabilności zatrudnienia i przywiązania pracownika do organizacji, więc wybór odnośnie formy zatrudnienia w większości przypadków jest po stronie pracowników. Najrzadszą formą i jednocześnie najsłabiej wynagradzaną są umowy o dzieło i umowy zlecenia. Są one oferowane głównie na początkowym etapie zdobywania doświadczenia zawodowego, głównie studentom, dla których elastyczny czas pracy, niepełny wymiar etatu jest dość wygodny.

Zarobki w branży IT 2016

Źródło: Portal wynagrodzenia.pl na podstawie „Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT – 2016”

Zarobki na wybranych stanowiskach w branży IT

Wynagrodzenia informatyków są odzwierciedleniem potrzeby rynku. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że brakuje około 30 % specjalistów, i raczej tendencja nie spada, a zatem płace też rośną. Jak wynika z analizy ogłoszeń o pracę umieszczonych od początku 2016 roku na grupie facebookowej Praca- Kariera It kwoty mogą być zachęcające dla osób decydujących co robić w przyszłości. W zestawieniu zostały uwzględnione tylko stanowiska, które cieszyły się największą popularnością, a co za tym idzie dane można uznać za najbardziej wiarygodne. Analizie poddane zostały tylko takie oferty pracy, które jasno prezentowały kwoty netto wynagrodzenia. Formy prezentowanej współpracy były rożne, w większości przypadków umowa o prace lub faktura. Brane pod uwagę były tylko oferty na terenie Polski.

Jak wynika z zestawienia największy wybór ofert pracy niewątpliwie mają programiści. Wśród nich najwięcej postów dotyczy języka Java, w dalszej kolejności PHP oraz .NET. Dla tych też właśnie stanowisk, ze względu na ilość ogłoszeń udało się wyselekcjonować osobny przedział minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia dla stanowisk juniorskich. W tym przypadku okazało się, że właśnie ta grupa, do której kierowana była największa ilość ogłoszeń (Java Developerzy) oferowane ma najwyższe zarobki.

Stanowisko Minimalne wynagrodzenie Maksymalne wynagrodzenie
Programista C/C++ 5 500,00 zł 11 000,00 zł
Junior Java Developer 4 000,00 zł 7 000,00 zł
Java Developer 6 500,00 zł 19 000,00 zł
Junior PHP Developer 3 300,00 zł 5 500,00 zł
PHP Developer 5 500,00 zł 14 000,00 zł
Junior .NET Developer 4 000,00 zł 6 500,00 zł
Programista .NET 5 000,00 zł 17 000,00 zł
Junior Front-End Developer 3 500,00 zł 5 000,00 zł
Front-End Developer 5 000,00 zł 15 000,00 zł
Mobile Developer 4 500,00 zł 15 000,00 zł
Tester 4 500,00 zł 7 500,00 zł
Analityk biznesowy 5 000,00 zł 12 000,00 zł
Project Manager 4 500,00 zł 16 000,00 zł
Grafik 3 500,00 zł 8 000,00 zł

Źródło: Opracowanie własne na podstawie analizy ogłoszeń o pracę na grupie Facebook „Praca- Kariera w It” – https://www.facebook.com/groups/382665388535650/.

Dobra inwestycja

Wybór ścieżki zawodowej związanej z informatyką jest drogą wymagającą wiedzy i predyspozycji, ale za to wdzięczną pod kątem dochodów. Jak wynika z analizy ofert pracy, niewątpliwie informatycy należą do jednej z najlepiej opłacanych grup zawodowych. Już na samym starcie firmy oferują atrakcyjne wynagrodzenie, które raczej ma niewiele wspólnego ze minimalną krajową, którą otrzymują inny absolwenci.  Samo początkowe wynagrodzenie może aż tak bardzo może nie wydawać się zachęcające, co tempo wzrostu wartości doświadczonego specjalisty. Przykładowo student – programista startujący z wynagrodzenia 3500 zł netto w przeciągu 2-3 lat doświadczenia zawodowego prawdopodobnie podwoi wysokość swojego wynagrodzenia.

1 Comment Zarobki w branży IT w 2016 roku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *